Blomberg LDF30210W Full Size Dishwasher - White - 14 Place Settings
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Place Setting14
- Cutlery BasketYes
- Energy RatingE
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842389122
With a choice of five unique programmes, the LDF30210W has options to tackle a variety of loads. Save water and energy with the Half Load option, for when you don’t have enough dirty dishes to fill the appliance. You can place dishes wherever you’d like in the appliance, on both the top and bottom baskets – this eco-friendly wash will still leave dishes sparkling.
Perfect for open plan kitchens, the LDF30210W has a low noise level of just 46db. A normal conversation is around the 60db level, so you can entertain friends without being disturbed by a loud appliance.
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842389122 |
| Colour | White |
| Model Number | LDF30210W |
| Price | £349.99 |
| Cutlery | Cutlery Tray |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Water Protect System | No |
| Water use (Litres) | 11.5 Ltrs |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Weight | 42.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.8 cm |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Features | 5 Programmes, Flexible Baskets, LED Progress Indicator Lights |
| Key Feature 3 | LED Progress Indicator Lights |
| Half Load Supported | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Child Lock | No |
| Built-in Display | No |
| Bluetooth | No |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Key Feature 1 | 5 Programmes |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Remaining Time Display | No |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Quick wash | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 14 |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |



