Blomberg LDF43520W Dishwasher - White - 14 Place Settings
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Place Setting14
- Cutlery BasketYes
- Energy RatingB
- Quick WashYes
- Run TimeYes
- Time DelayYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842771989
The Blomberg LDF43520W Dishwasher in White offers a spacious capacity of 14 place settings, making it perfect for larger households or those who frequently entertain guests. This dishwasher is designed to provide powerful cleaning performance while also being energy efficient.
- 14 place settings capacity
- Energy efficient design
- Powerful cleaning performance
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for versatility in loading dishes
- Quiet operation for minimal disruption
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842771989 |
| Model Number | LDF43520W |
| Price | £479.99 |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Display Screen Type | LCD |
| Control Type | Touch and Button |
| Depth | 60 cm |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Wash Efficiency | A |
| Weight | 53.2 kg |
| Width | 59.8 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Weight | 56.2 kg |
| Features | SilentWash Technology, Optima Inverter Motor, Automatic Door Opening |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Key Feature 3 | Automatic door opening |
| Half Load Supported | Yes |
| Height | 85 cm |
| Child Lock | Yes |
| Additional Information | SilentWash technology that minimises noise by up to 2dBA in selected programmes, Optima Inverter Motor - for a reliable, more energy efficient and quieter operation., Automatic door opening |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | SilentWash Technology |
| Key Feature 2 | Optima Inverter Motor |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Programmes | Auto, Intensive, Eco, Delicate, ExpressDry and Mini |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Colour | White |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Noise Level | 42 dB |
| Energy Efficiency Class | B |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | B |
| Time Delay | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 14 |
| Run Time | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46162 |



