Blomberg LDF52320G Full Size Dishwasher - 15 Place Settings - Graphite
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- ColourGraphite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Place Setting15
- Cutlery DrawYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842690358
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842690358 |
| Colour | Graphite |
| Model Number | LDF52320G |
| Price | £429.99 |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Display Screen Type | LCD |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Water Protect System | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 47.3 kg |
| Width | 59.8 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Weight | 47.3 kg |
| Features | Hygiene+ Plus function, SuperGloss function, Digital time-remaining display |
| Drying Technology | Static |
| Key Feature 3 | Digital time-remaining display |
| Half Load Supported | Yes |
| Height | 85 cm |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Hygiene+ Plus function |
| Key Feature 2 | SuperGloss function |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Eco, Programme 2 Auto, Programme 3 Intensive, Programme 4 ExpressDry, Programme 5 Mini, Programme 6 Prewash, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 4:05 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | Grey |
| Colour | Graphite |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| No. of Programmes | 6 |
| Noise Level | 44 dB |
| Grade | -1 |
| Number of Programmes | 6 |
| Energy Rating | D |
| Promotional Warranty | 3 Years Guarantee + 2 Years Warranty after registration |
| Time Delay | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Cutlery Draw | Yes |
| Place Setting | 15 |
| Run Time | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |


