Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
- Place Setting16
- Cavity TypeBuilt-in
- Cutlery BasketYes
- Cutlery DrawYes
- Energy RatingC
- Promotional Warranty5 Year Warranty
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842471933
Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
Adjustable settings and a choice of 8 programmes, the Blomberg LDV63440 dishwasher makes washing dishes so much easier. Programmes include:
- Eco Intensive
- Delicate
- Pre-Rinse
- Mini Wash
- ProCare
- Auto
- MixWash+
- ExpressDry
In addition, the intelligent auto programme allows the dishwasher to auto select the optimal temperature to wash at, resulting in a perfect clean everytime.
With 16 place settings and an adjustable basket, you can fit in a variety of different shaped kitchenware. Upper basket includes folding cup racks and three folding plate supports whilst the bottom basket includes four folding plate supports allowing for maximum use of space.
Order the Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher today!
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842471933 |
| Model Number | LDV63440 |
| Price | £499.99 |
| Cutlery | Basket |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Water Protect System | No |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 40.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Features | 8 Programmes, 6 Temperature Settings, Quick Dry & Half Load Function, Delay Start, Flexible Baskets |
| Key Feature 3 | Delay Start, Flexible Baskets |
| Half Load Supported | Yes |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Child Lock | No |
| Built-in Display | Yes |
| Bluetooth | No |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, 6 Temperature Settings |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Half Load Function |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Energy Efficiency Class | C |
| energyrating_datasheet | https://cdn.media.amplience.net/i/euronics/036LDV63440_productdata |
| energyrating_link | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/LDV63440_COMBINED.pdf |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | C |
| Promotional Warranty | 5 Year Warranty |
| Quick Wash | Yes |
| Cavity Type | Built-in |
| Cutlery Draw | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 16 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | 46163 |



