Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer - White
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)59
- Drying Load (kg)9
- Energy RatingC
- Sensor DryingYes
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842476686
Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer
The Blomberg LTA09020W has a range of 15 programmes to cater for all types of laundry items as well as a quick dry feature on this vented model, drying a 0.5 kg load in just 35 minutes for those clothes you need in a hurry. You can also decide how dry you would like your laundry beforehand using the sensor drying programmes that detect moisture levels in the drum.
On those days you cannot unload your washing straight away, the automatic Anti-Crease function allows for the tumble dryer to keep tumbling for up to two extra hours after the cycle has finished which also reduces ironing time. Save money, time and effort whilst achieving the same perfect results with this high performing tumble dryer.
Order the Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer today!
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842476686 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA09020W |
| Price | £299.99 |
| Start Delay Option | No |
| Stackable | No |
| Depth | 58.4 cm |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Weight | 30 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.7 cm |
| Self Cleaning Technology | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Sensor dry | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Features | 15 Programmes, Quick Dry & Sensor Dry Function, Automatic Anti-Crease Feature |
| Dry Load Capacity | 9 |
| Key Feature 3 | Automatic Anti-Crease Feature |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Height (cm) | 85.6 cm |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Interior Light | No |
| Key Feature 1 | 15 Programmes |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Sensor Dry Function |
| Product Dimensions | 85.6cm x 59.7cm x 58.4cm |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Energy Efficiency Class | C |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | C |
| Drying Load (kg) | 9 |
| Sensor Drying | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 59 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46156,False,1,1;Crowthorne,46156,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46163 |



