Bosch KGN27NLFAG 55cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - Silver
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- ColourSilver
- Height (cm)183
- Width (cm)55
- Depth (cm)56
- Freeze Capacity (Litres)84
- Fridge Capacity (Litres)171
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005292691
The Bosch KGN27NLFAG Fridge Freezer provides a modern look to any kitchen
This Frost-Free Fridge Freezer features a large 171 litre fridge capacity and 84 litres in the freezer, of usable space, so you will be sure to have enough room to store your weekly groceries for the family.
You will find plenty of storage solutions within this Bosch KGN27NLFAG, the fridge features three shelves and one salad drawers, great for keeping your fruit and vegetables fresher for longer. Alongside this, there are three door bins, great for storing taller items. The freezer features four drawers.
The MultiAirflow Cooling improves the circulation of air around the fridge, this helps prevent ice build-up.
The LED light featured in this appliance provides bright lighting, great for when you need to access the fridge freezer during the night, it is also very energy efficient.
Order your Bosch KGN27NLFAG Frost Free Fridge Freezer today!
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005292691 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KGN27NLFAG |
| Price | £449.99 |
| Star Rating | 4 |
| Split | 50/50 |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Door Alarm | No |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 55.7 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Third Rack Installed | No |
| Weight | 51.41 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 55cm |
| Total Litre capacity (Net) | 255L |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Height | 188.7 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Features | 171 / 84 Litres Capacity, Fridge: 3 Shelves & 1 Salad Bin, Freezer:4 Transparent Draws -Silver |
| Fast Freeze | No |
| Key Feature 3 | Freezer:4 Transparent Draws -Silver |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.5 kg |
| Height (cm) | 182.4 cm |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/ST |
| Bluetooth | No |
| Additional Information | 50/50 Split, Integrated Door handle, Auto-Defrost Fridge, Multi-flow system, Flat Back Design, Clear drawer fronts, Twin Thermostat |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 171 / 84 Litres Capacity |
| Key Feature 2 | Fridge: 3 Shelves & 1 Salad Bin |
| Product Dimensions | 182.4cm x 55cm x 55.7cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Silver |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Net Total Capacity | 255 L |
| Noise Level (dBa) | 41 |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Net Refrigerator Capacity | 171 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Energy Efficiency Class | F |
| energyrating_datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/KGN27NLFAG.pdf |
| energyrating_link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/KGN27NLFAG.pdf |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | F |
| Freeze Capacity (Litres) | 84 |
| Height (cm) | 183 |
| Fridge Capacity (Litres) | 171 |
| Frost Free | Yes |
| Depth (cm) | 56 |
| Width (cm) | 55 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |


