Bosch KGN34NWEAG 60cm50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
- ColourWhite
- Height (cm)186
- Width (cm)60
- Depth (cm)66
- Freeze Capacity (Litres)107
- Fridge Capacity (Litres)193
- Energy RatingE
- Frost FreeYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005196722
Do you find it difficult to read the expiry date on items you’ve bought? With the handy LED light, your food is kept in the spotlight, so you can see your contents’ every detail.
The fridge has four glass shelves, one salad bin, and three door balconies, making it easier for you to store foods such as milk and eggs. For even more cooling space, there are three clear drawers in the freezer, so you won’t need to rummage through, seeing clearly what you have inside.
Plus, the four star rated freezer has 128 litres of space, so you’ll be able to store leftovers and ice-cream tubs effortlessly. It also has a storage period of up to 19 hours in case of power failure, to keep your food safe.
Finished in a sleek white design and with reversible doors, the KGN34NWEAG will fit seamlessly anywhere in your kitchen.
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005196722 |
| Colour | White |
| Model Number | KGN34NWEAG |
| Price | £549.00 |
| Star Rating | 4 |
| Split | 50/50 |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Door Alarm | No |
| Depth | 66 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Temperature display | Yes |
| Third Rack Installed | No |
| Weight | 62.59 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 66cm |
| Total Litre capacity (Net) | 300 |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 19 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Height | 192 cm |
| Features | Fridge 196 Litres Capacity, Freezer 128 Litres Capacity, White |
| Fast Freeze | No |
| Key Feature 3 | White |
| Height (cm) | 186 cm |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Additional Information | Removable Door Seal |
| Adjustable Shelves | No |
| Interior Light Type | LED |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Fridge 196 Litres Capacity |
| Key Feature 2 | Freezer 128 Litres Capacity |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66cm |
| Removable Door | No |
| Reversible Doors | Yes |
| Product Type | Freestanding |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Noise Level (dBa) | 42 |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Energy Efficiency Class | E |
| energyrating_datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/KGN34NWEAG.pdf |
| energyrating_link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/KGN34NWEAG.pdf |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Freeze Capacity (Litres) | 107 |
| Height (cm) | 186 |
| Fridge Capacity (Litres) | 193 |
| Frost Free | Yes |
| Depth (cm) | 66 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46156,False,1,1;Crowthorne,46156,False,1,1;Crowthorne,46156,False,1,1;Crowthorne,46156,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46163 |


