Bosch SMS26AW08G 60cm Dishwasher - White 12 Place Settings
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Place Setting12
- Cavity TypeFree standing
- Cutlery BasketYes
- Energy RatingE
- Noise Level dB(A)46
- Promotional Warranty5 Year
- Run TimeYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005482993
Key features of the Bosch SMS26AW08G include:
- 12 place settings, providing ample space for all your dishes
- Energy Efficiency Class: A++, helping you save on energy costs
- 6 wash programs, allowing you to choose the right settings for your dishes
- Delay timer, so you can set your dishwasher to start at a convenient time
- Quiet operation at just 48dB, ensuring minimal noise disturbance in your home
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005482993 |
| Colour | White |
| Model Number | SMS26AW08G |
| Price | £399.00 |
| Control Type | Push button |
| Depth | 60 cm |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Weight | 47.6 kg |
| Width | 60 cm |
| Shipping Weight | 48.9 kg |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Programmes | 6 programmes: Intensive 70 °C, Auto 45-65 °C , Eco 50 °C, Silence 50°C , 1 hour 65°C , Pre rinse, 3 special options: VarioSpeed Plus, Hygiene Plus, Extra Dry, Machine Care Programme |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Colour | White |
| No. of Programmes | 6 |
| Noise Level | 46 dB |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level dB(A) | 46 |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Promotional Warranty | 5 Year |
| Cavity Type | Free standing |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 12 |
| Run Time | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1;Crowthorne,46155,False,1,1;Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46162 |



