Hoover HLEC8DG 8KG Condenser Tumble Dryer - White
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Drying Load (kg)8
- Condenser DryerYes
- Energy RatingB
- Sensor DryingYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019037943
The Hoover HLXC8TG dryer will get all your wet laundry dried quickly and easily. Featuring a selection of programmes, with an 8 kg capacity and smart features, this dryer is perfect for families of every size.
(This model is also available in graphite +ndash; HLEC8TRGR.)
With a range of modes, the HLEC8DG dryer can tackle all kinds of laundry with ease. There are 14 programmes to choose from, including:
Can also dry up to 2 kg of clothes in just 45 minutes thanks to Hoover+rsquo;s quick dry function and even has a Wool cycle allowing you to dry up to 1 kg of items, whilst keeping your fabrics safer. Hoover is known for their smart designs, and this tumble dryer is no exception. Simply connect your smartphone to the dryer and you can download new cycles and monitor your machine's performance. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won't be able to find this incredible model anywhere else.
Add one to your basket today.!
| Brands | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019037943 |
| Colour | White |
| Model Number | HLEC8DG |
| Price | £299.99 |
| Start Delay Option | No |
| Stackable | No |
| Depth | 60 cm |
| Washing Capacity | 8 |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Weight | 33.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Self Cleaning Technology | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Sensor dry | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Features | 14 Programmes, Built in Display, Sensor Dryer, 45 Minute Quick Dry |
| Key Feature 3 | 45 Minute Quick Dry |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Height (cm) | 85 cm |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Interior Light | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Key Feature 1 | 14 Programmes, Built in Display |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Energy Efficiency Class | B |
| energyrating_datasheet | https://docgenerator.candy.it/docgenerator/productdetails?lan=en+sku=31102392+mkt=uk |
| energyrating_link | https://docgenerator.candy.it/docgenerator/energylabel?lan=en+sku=31102392+cav=1 |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | B |
| Condenser Dryer | Yes |
| Drying Load (kg) | 8 |
| Sensor Drying | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46156,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46169 |



