Hotpoint HFC3C26WCUK Freestanding Full-Size Dishwasher
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)60
- Place Setting14
- Cutlery BasketYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645599950
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645599950 |
| Colour | White |
| Model Number | HFC3C26WCUK |
| Price | £379.99 |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Delay Timer | Yes |
| Display Type | Digital |
| Depth | 59 cm |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Features | 3D Zone Wash technology, FlexiLoad, 7 wash programmes |
| Dry Efficiency | A |
| Key Feature 3 | 7 wash programmes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Child Lock | Yes |
| Additional Information | Overflow protection, Adjustable racking, Height adjustable top basket, 3 wash temperatures, Eco wash timer 190 minutes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 3D Zone Wash technology |
| Key Feature 2 | FlexiLoad |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Programmes | Auto Fast Wash, Auto intensive, Auto mixed, Eco, Rapid, Sanitising, Soak |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Noise Level | 46 dB |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 14 |
| Run Time | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 60 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,45992,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |


