Hotpoint HSICIH4798BI Integrated Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
- Place Setting10
- Cavity TypeBuilt-in
- Cutlery BasketYes
- Energy RatingE
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645623709
There is also a quick clean function on this dishwasher, in as little as 30 minutes, your dishes will be sparkling clean! The sanitizing cycle will also give your heavier soiled dishes an additional antibacterial wash. There is even a setting for your more delicate items such as glasses, simply choose your desired programme from the digital display that features easy to use buttons.
Key features of the Hotpoint HSICIH4798BI are:
-Inverter motor
-Express 30
-Sanitizing
-Delicates
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645623709 |
| Model Number | HSICIH4798BI |
| Price | £329.99 |
| Cutlery | Basket |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55.5 cm |
| Water Protect System | No |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Weight | 29.6 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 44.8 cm |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Features | 8 Programmes Inc: Express 30 Wash, Inverter Motor, Button Control, Stainless Steel |
| Key Feature 3 | Stainless Steel |
| Half Load Supported | Yes |
| Height (cm) | 82 cm |
| Child Lock | No |
| Built-in Display | Yes |
| Bluetooth | No |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Key Feature 1 | 8 Programmes Inc: Express 30 Wash |
| Key Feature 2 | Inverter Motor, Button Control |
| Product Dimensions | 82cm x 44.8cm x 55.5cm |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Remaining Time Display | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Quick Wash | Yes |
| Cavity Type | Built-in |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 10 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46156,False,1,1;Crowthorne,46156,False,1,1 |
| Stock Available From Date | 46163 |



