Hotpoint SAEU4 544 TCIX SAEU4544TCIX 59.5cm Built In Electric Single Oven - Inox
- ColourStainless Steel
- Height (cm)59.5
- Width (cm)59.5
- Depth (cm)56
- Oven Capacity (Litres)71
- 13 Amp Lead and Plug fittedYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645684595
The Hotpoint SAEU4 544 TCIX SAEU4544TCIX 59.5cm Built In Electric Single Oven in Inox is a sleek and modern addition to any kitchen. With a spacious 71-liter capacity, this oven is perfect for cooking multiple dishes at once.
Key features include:
- Energy efficiency rating: A
- Multifunctional oven with various cooking modes
- Easy-to-use digital display and touch controls
- Grill function for perfectly crispy dishes
- Interior light for easy monitoring of cooking progress
- Easy-to-clean enamel interior
- Child lock for added safety
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645684595 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | SAEU4 544 TCIX |
| Price | £259.99 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Depth | 55.1 cm |
| Weight | 25.9 kg |
| Width | 59.5 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Height | 99.4 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Features | Multiflow technology, 28 automatic recipes, Catalytic cleaning, Telescopic shelves |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Key Feature 3 | Catalytic Cleaning |
| Key Feature 4 | Telescopic shelves |
| Height | 59.5 cm |
| Additional Information | Multiflow technology distributes constant heat to every shelf, Precise and consistent temperature no matter where you place your food, Choose from 28 fully automatic recipes that set the perfect cooking parameters for favourite home-cooked meals, Spend mo |
| Amp Rating | 13 amp |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 1 | Multiflow technology |
| Key Feature 2 | 28 automatic recipes |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Type | Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Ovens | Single |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Type of Grill/Griddle | Integral Fixed Grill |
| Number of Shelves | 1 |
| No. of Programmes | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Energy Efficiency Class | A |
| Grade | -1 |
| 13 Amp Lead and Plug fitted | Yes |
| Single Oven | Yes |
| Oven Capacity (Litres) | 71 |
| Energy Rating | A |
| Cavity Type | Built-in |
| Height (cm) | 59.5 |
| Depth (cm) | 56 |
| Width (cm) | 59.5 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |



