Blomberg LDV02284 Integrated Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
- Place Setting10
- Cavity TypeBuilt-in
- Cutlery BasketYes
- Energy RatingE
- Promotional Warranty5 Year Warranty
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN5023790046534
The Pre-Rinse feature will help lift grime and get the results you desire. Having lots of dishes that are slightly dirty might make a full wash too much. The Mini Wash has a 30-minute cycle, giving you more options on how long you feel your load needs.
Eco Wash is great for those who care for the environment as much as their dishes. This function works by extending your wash over a longer cycle, and heating water more gradually to reduce the amount of energy used.
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 5023790046534 |
| Model Number | LDV02284 |
| Price | £449.99 |
| Cutlery | Basket |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Water Protect System | No |
| Water use (Litres) | 9 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | Yes |
| Weight | 28.9 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 44.8 |
| Smart Connect | No |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Features | 8 Programmes, LCD Display, Height Adjustable Upper Basket, Quick Wash Programme |
| Key Feature 3 | Quick Wash Programme |
| Half Load Supported | Yes |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Child Lock | No |
| Built-in Display | Yes |
| Bluetooth | No |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, LCD Display |
| Key Feature 2 | Height Adjustable Upper Basket |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.8cm x 55cm |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Remaining Time Display | No |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Promotional Warranty | 5 Year Warranty |
| Quick Wash | Yes |
| Cavity Type | Built-in |
| Cutlery Basket | Yes |
| Place Setting | 10 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46141,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |



