Fisher & Paykel DD60DHI9 Integrated Double Dish Drawer
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN9415112812341
The Fisher & Paykel DD60DHI9 Integrated Double Dish Drawer is a versatile and efficient dishwasher that is designed to seamlessly blend into your kitchen cabinetry. With two independent drawers, you can run separate wash cycles simultaneously, allowing for flexibility and convenience.
Key Features:
- Two independent drawers for separate wash cycles
- Flexible racking system to accommodate various dish sizes
- Energy-efficient design for lower utility costs
- Quiet operation for minimal disruption
- Child lock safety feature
| Brands | Fisher + Paykel |
|---|---|
| GTIN | 9415112812341 |
| Model Number | DD60DHI9 |
| Price | £1,545.00 |
| Depth | 57 cm |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 53 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Width | 65.4 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Key Feature 3 | Flexible racking can be folded down to fit bigger dishes |
| Key Feature 4 | Customise with your own front panel and handle to match your kitchen cabinetry, or choose our stainless-steel panel |
| Height | 82 cm |
| Additional Information | Height 82 - 88 cm, Place settings per drawer 6, Accommodates round plates up to 28 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 1 | Knock to pause function is perfect if you miss a dish |
| Key Feature 2 | Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options |
| Product Dimensions | 82cm x 59cm x 57cm |
| Programmes | Delicate, Eco, Express, Normal, Quick, Rinse |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Range | Miscellaneous |
| Product Type | Dish Drawer |
| Product Category Group | MDA |
| No. of Programmes | 6 |
| Noise Level | 43 dB |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
