Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN9415112812594
The Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer is a sleek and modern dishwasher that is designed to seamlessly integrate into your kitchen. With its compact size and double drawer design, this dishwasher is perfect for smaller kitchens or households with limited space.
Key features of the Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer include:
- Double drawer design for added convenience and flexibility
- Flexible racking system that can be easily adjusted to accommodate different types of dishes
- Quiet operation with noise levels as low as 45 decibels
- Energy efficient design with a 4-star energy rating
- Nine wash programs to suit a variety of cleaning needs
| Brands | Fisher + Paykel |
|---|---|
| GTIN | 9415112812594 |
| Model Number | DD60SDFHTX9 |
| Price | £1,195.00 |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Water Consumption | 7.9 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Width | 59.9 cm |
| Key Feature 3 | SmartDrive? technology provides a more responsive, efficient, and quiet washing experience in Fisher & Paykel machines |
| Key Feature 4 | True Half Load: Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Height | 4.78 cm |
| Additional Information | With extra height for taller dishes, and customisable internal shelving, Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 1 | Running at a very low decibel 43dBA rating, produces little in the way of noise |
| Key Feature 2 | 7.8 Litre Water consumption |
| Product Dimensions | 4.78cm x 59.9cm x 57.3cm |
| Programmes | Delicate, Eco, Fast, Heavy, Medium, Rinse, 6 Wash Programs |
| Place Setting Capacity | 6 |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/FNPDD60SDFHTX9_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Colour | Stainless Steel |
| No. of Programmes | 6 |
| Noise Level | 43 dB |
| Energy Efficiency Class | E |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
