Fisher & Paykel 90cm Dual Fuel 5 Burner Cooker - Steel
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN9415112894675
The Fisher And Paykel OR90L7DBGFX1 90cm Dual Fuel 5 Burner Cooker in Steel is a high-quality kitchen appliance that combines the precision of gas cooking on the stovetop with the even heat distribution of electric oven cooking. This dual fuel cooker is perfect for home chefs who want versatility and control in their cooking.
- 90cm width for ample cooking space
- 5 gas burners for versatile stovetop cooking
- Electric oven for even heat distribution
- Stainless steel finish for a modern look
- Flame failure safety device for peace of mind
| Brands | Fisher + Paykel |
|---|---|
| GTIN | 9415112894675 |
| Model Number | OR90L7DBGFX1 |
| Price | £2,655.00 |
| Cooking Element 3 Power | Rapid burner (natural gas) 3kW |
| Cooking Element 4 Power | Semi-rapid burner (natural gas) 1.75kW |
| Cooking Element 2 Power | Dual wok burner inner/outer (natural gas) 4kW |
| Cooking Element 1 Power | Auxiliary burner (natural gas) 1kW |
| Cooking Element Type | Dual Fuel |
| Depth | 60 cm |
| Warranty Information | 5 years guaranteereceipt of purchase must be kept to support any claim |
| Timer | Yes |
| Timer Type | Timer & Clock |
| Width | 90 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Width | 96 cm |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 95 kg |
| Key Feature 3 | Five burner gas cooktops, with precise heat control and 4kW Wok burner |
| Key Feature 4 | Non-tip shelves make it easy to get large dishes in and out of the oven |
| Levelling Legs | Yes |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 88.2 cm |
| Additional Information | Product Height 88.2-93.2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Amp Rating | 19.5 |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Two convection ovens offer a combined capacity of 111L for ample cooking space |
| Key Feature 2 | Seven oven functions: Bake, Grill, Fan Forced, Fan Grill, Fan Bake, Warm, and Defrost |
| Product Dimensions | 88.2cm x 90cm x 60cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/FNPOR90L7DBGFX1_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Product Type | Range Cooker |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Colour | Stainless Steel |
| Number of Ovens | 2 |
| Oven Accessories | Chrome Shelf |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
