Fisher & Paykel 90cm Induction Pyrolytic Cooker - Black
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN9415112822265
Upgrade your kitchen with the Fisher & Paykel OR90SCI6B1 90cm Induction Pyrolytic Cooker in sleek black. This high-quality cooker combines induction cooking technology with a pyrolytic self-cleaning function for convenience and efficiency.
Key features include:
- Spacious 90cm size for cooking multiple dishes at once
- Induction cooktop for fast, precise cooking
- Pyrolytic self-cleaning function for easy maintenance
- 9 cooking functions to suit a variety of dishes
- Cool touch door for safety
| Brands | Fisher + Paykel |
|---|---|
| GTIN | 9415112822265 |
| Model Number | OR90SCI6B1 |
| Price | £4,775.00 |
| Cooking Element 3 Power | Left rear zone rating 2100 (3000)W |
| Cooking Element 4 Power | Right front zone rating 1600 (1850)W |
| Cooking Element 2 Power | Left front zone rating 1600 (1850) |
| Cooking Element 1 Power | Centre 2300W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 5 Power | Right rear zone rating 2100 (3000)W |
| Cooking Element 6 Power | PowerBoost all zones up to 3000W |
| Control Type | Rotary |
| Depth | 60 cm |
| Warranty Information | 5 years guaranteereceipt of purchase must be kept to support any claim |
| Timer Type | Timer & Clock |
| Width | 89.7 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 99 cm |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 131.4 kg |
| Features | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels, Generous 140L Capacity, Multifunction Cooking, CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Key Feature 3 | Multifunction Cooking |
| Key Feature 4 | CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Levelling Legs | Yes |
| Functions | Multi-Function Flexibility: No matter what you are cooking, you have the right heat to match thanks to nine oven functions plus Rotisserie, including Pastry Bake with Pizza Mode and Rapid Proof for making bread. |
| Fuel Type | Electricity |
| Height | 89.8 cm |
| Additional Information | Needs Hard Wiring by An Electrician, Versatile 5 zone induction hob for fast, efficient heat, Main electric oven is great for traditional cooking, Hob heats your pans and not the surface to save energy, Powerful pyrolytic function - self-cleaning oven |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Amp Rating | 68 |
| Main Oven Net Capacity | 120 L |
| Hob Surface Material | Glass |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels |
| Key Feature 2 | Generous 140L Capacity |
| Product Dimensions | 89.8cm x 89.7cm x 60cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/FNPOR90SCI6B1_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Product Type | Range Cooker |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Colour | Black |
| Number of Ovens | 1 |
| Package Contents | Oven Accessories: Flat Wire Shelf, Full Extension Telescopic Shelves x2, Grill Rack, Rotisserie Set, Step Down Wire Shelf |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Type of Grill/Griddle | Grill power 4500W |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
