Fisher & Paykel OR90SDI6X1 90cm Induction Cooker in Steel
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN9415112822272
The Fisher & Paykel OR90SDI6X1 90cm Induction Cooker in Steel is a sleek and modern addition to any kitchen. With its large cooking surface and innovative induction technology, this cooker offers precise and efficient cooking performance.
Key features of the Fisher & Paykel OR90SDI6X1 include:
- 90cm width for ample cooking space
- Induction technology for fast and precise cooking
- Sleek steel finish for a modern look
- Multiple cooking zones for versatile meal preparation
- Easy-to-use touch controls for convenient operation
- Child lock feature for added safety
| Brands | Fisher + Paykel |
|---|---|
| GTIN | 9415112822272 |
| Model Number | OR90SDI6X1 |
| Price | £4,565.00 |
| Cooking Element 3 Power | Left rear zone rating 2100 (3000)W |
| Cooking Element 4 Power | Right front zone rating 1600 (1850)W |
| Cooking Element 2 Power | Left front zone rating 1600 (1850)W |
| Cooking Element 1 Power | Centre 2300W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 5 Power | Right rear zone rating 2100 (3000)W |
| Cooking Element 6 Power | PowerBoost all zones up to 3000W |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60 cm |
| Warranty Information | 5 years guarantee*receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Timer Type | Timer & Clock |
| Width | 89.7 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 99 cm |
| Shipping Weight | 90.7 kg |
| Features | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels, Multifunction Cooking, CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door, Five cooking zones that can be paired to form SmartZones |
| Key Feature 3 | CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Key Feature 4 | Five cooking zones that can be paired to form SmartZones |
| Levelling Legs | Yes |
| Functions | Bake, Fan Bake, Fan Forced, Fan Grill, Grill, Pastry Bake with Pizza mode, Rapid Proof, Roast, Rotisserie, True Convection |
| Fuel Type | Electricity |
| Height | 89.8 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Amp Rating | 68 |
| Main Oven Net Capacity | 120 L |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels |
| Key Feature 2 | Multifunction Cooking |
| Product Dimensions | 89.8cm x 89.7cm x 60cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/FNPOR90SDI6X1_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Product Type | Range Cooker |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Colour | Stainless Steel |
| Number of Ovens | 1 |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Type of Grill/Griddle | Oven Accessories: Flat Wire Shelf, Full Extension Telescopic Shelves x2, Grill Rack, Roasting Dish, Rotisserie Set, Step Down Wire Shelf |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
