Schonhaus WDSF0110614AW 10kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
- ColourWhite
- Height (cm)85
- Width (cm)60
- Depth (cm)56
- Drying Load (kg)6
- Washing Load (kg)10
- Spin Speed (rpm)1400
- Energy RatingE
- Laundry DisplayYes
- Noise Level dB(A)52
- Quick WashYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN5056795900242
Ease the load with this Schönhaus freestanding washer dryer, featuring a range of programmes and innovative technology. Exclusive to Euronics and Agent Stores, you won’t be able to find this brilliant model anywhere else.
Uncompromising Performance
Featuring a large 10kg wash and 6kg dry capacity, the WDSF0110614AW is ideal for those who get through lots of washing. With 15 programmes available, you’ll find one to suit various fabrics. Cycles include:
Cotton
Wool
Eco
Delicate
Baby Care
Quick Wash 15
Use the Allergy cycle to eliminate up to 99.9% of allergens and bacteria, helping you take care of your laundry. And, the Anti-Crease option helps reduce wrinkles, so you spend less time ironing and more time doing the things you love.
To help save you time, this appliance features a Quick Wash cycle. This programme runs for 15 minutes for a quick turnaround. Plus, the 1400 rpm spin speed will remove excess water from your clothes, so they’ll take less time to dry.
Beautifully at Home
Schönhaus has equipped this model with technology to simplify your laundry routine. The 3D Bubble drum simulates a hand wash motion, for enhanced cleaning while still being gentle on fabrics.
The Dynamic Balance system and inverter motor offer reliable, strong, and quiet spinning as well as energy efficiency. You’ll also find exclusive ABT treatment on this model, eliminating 99.9% of bacteria from the lining and keeping your machine in top working order.
Using the WDSF0110614AW is easy too thanks to the full-colour LED display, and dial and touch controls. It also comes with a child lock, start delay, and a 33cm porthole for easy loading and unloading.
Available in white, this Schönhaus washer dryer will look great in any kitchen. Add the WDSF0110614AW to your laundry routine today.
Drying Capacity 6 kg
Washing Capacity 10 kg
General
Additional Information BLDC inverter
Color display
Dynamic Balance System
Showering wash-water fall baffle
Rubbing drum
Features 15 programmes
3D Bubble Drum
Colour LED Display
Product Type Washer Dryer
Dimensions & Weight
Depth 55.9 cm
Depth with Door Open 105.6 cm
Door Opening Angle 130˚
Height 85 cm
Height for Build Under 85 cm
Shipping Depth 65.3 cm
Shipping Height 88 cm
Shipping Weight 70 kg
Shipping Width 67 cm
Size of Porthole 52.8 cm
Weight 67 kg
Width 59.5 cm
Design Elements
Colour White
Colour Group White
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Stackable Yes
Programmes & Functions
Control Type Knobs
Touch
No. of Programmes 15
Programmes Drying Yes
Programmes Washing Yes
Start Delay Option Yes
Temperature Control Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee
Warranty Redemption Information Warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee
Efficiency & Standard
Annual Energy Rating(kWh) 41 kWh
Certifications & Standards VDE
Drying Performance Class E
Energy Efficiency Class E
Noise Level - Washing 52 dB
Quick Wash Time 15 min
Spin-drying Efficiency Class B
Spin Speed 1400
Water Consumption 45 L
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Digital Inverter Motor BLCD
Quick Wash Option Yes
Safety Features
Child Lock Yes
Out of Balance Protection Yes
Display
Built-in Display Yes
Display Screen Type LED
| Brands | Schonhaus |
|---|---|
| GTIN | 5056795900242 |
| Colour | White |
| Model Number | WDSF0110614AW. |
| Price | £499.99 |
| Description2 | Load & Capacity<br/>Drying Capacity 6 kg<br/>Washing Capacity 10 kg<br/>General<br/>Additional Information BLDC inverter<br/>Color display<br/>Dynamic Balance System<br/>Showering wash-water fall baffle<br/>Rubbing drum<br/>Features 15 programmes<br/>3D Bubble Drum<br/>Colour LED Display<br/>Product Type Washer Dryer<br/>Dimensions & Weight<br/>Depth 55.9 cm<br/>Depth with Door Open 105.6 cm<br/>Door Opening Angle 130˚<br/>Height 85 cm<br/>Height for Build Under 85 cm<br/>Shipping Depth 65.3 cm<br/>Shipping Height 88 cm<br/>Shipping Weight 70 kg<br/>Shipping Width 67 cm<br/>Size of Porthole 52.8 cm<br/>Weight 67 kg<br/>Width 59.5 cm<br/>Design Elements<br/>Colour White<br/>Colour Group White<br/>Installation Guide<br/>Installation Type Freestanding<br/>Stackable Yes<br/>Programmes & Functions<br/>Control Type Knobs<br/>Touch<br/>No. of Programmes 15<br/>Programmes Drying Yes<br/>Programmes Washing Yes<br/>Start Delay Option Yes<br/>Temperature Control Yes<br/>Product Type<br/>Product Category Group White Goods<br/>Additional Information<br/>Warranty/Guarantee 5 Year Guarantee<br/>Warranty Redemption Information Warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee<br/>Efficiency & Standard<br/>Annual Energy Rating(kWh) 41 kWh<br/>Certifications & Standards VDE<br/>Drying Performance Class E<br/>Energy Efficiency Class E<br/>Noise Level - Washing 52 dB<br/>Quick Wash Time 15 min<br/>Spin-drying Efficiency Class B<br/>Spin Speed 1400<br/>Water Consumption 45 L<br/>White Goods Features<br/>Automatic Load Recognition Yes<br/>Digital Inverter Motor BLCD<br/>Quick Wash Option Yes<br/>Safety Features<br/>Child Lock Yes<br/>Out of Balance Protection Yes<br/>Display<br/>Built-in Display Yes<br/>Display Screen Type LED |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | Yes |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Depth with Door Open | 105.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 130° |
| Depth | 55.9 cm |
| Water Consumption | 50 L |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Warranty Information | *guarantee can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Temperature Control | Yes |
| Weight | 67 kg |
| Width | 59.5 cm |
| Shipping Depth | 65.3 cm |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 71 kg |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Drying Performance Class | E |
| Key Feature 3 | Anti-Crease: helps reduce creases in your laundry |
| Key Feature 4 | Laser Welded Drum prevents clothes from catching on sharp edges and improves durability |
| Height | 85 cm |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Additional Information | Depth (including pipes and door) ? 62cm, BLDC inverter, Color display, Dynamic Balance System, Showering wash-water fall baffle, Rubbing drum |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 41 kWh |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | 3D Bubble drum: simulates a hand wash motion, enhancing cleaning performance |
| Key Feature 2 | Anti-Bacteria Treatment Gasket: inhibits 99.9% bacteria to help prevent black mould |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 55.9cm |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Colour | White |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Noise Level - Washing | 52 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Noise Level dB(A) | 52 |
| Grade | -1 |
| Energy Rating | E |
| Drying Load (kg) | 6 |
| Washing Load (kg) | 10 |
| Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Quick Wash | Yes |
| Laundry Display | Yes |
| Run Time | Yes |
| Sensor Drying | Yes |
| Height (cm) | 85 |
| Depth (cm) | 56 |
| Width (cm) | 60 |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Branch Availability | Crowthorne,46155,False,1,1;Crowthorne,46155,False,1,1 |
| Stock Available From Date | -999 |

