Zanussi ZITN643K 59cm Induction Hob - Black
Call 01344 750500 For Availability and Price Confirmation
- Hard WiredYes
- Induction HobYes
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543711734
| Brands | Zanussi |
|---|---|
| GTIN | 7332543711734 |
| Model Number | ZITN643K. |
| Price | £289.99 |
| Cooking Element 3 Power | Right front - Power/Diameter: 1400/2500W/145mm |
| Cooking Element 4 Power | Right rear - Power/Diameter: 1800W/180mm |
| Cooking Element 2 Power | Rear - Power/Diameter: 1800W/180mm |
| Cooking Element 1 Power | Dial: 2300/3700W/210mm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Control Type | Touch |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 11.3 kg |
| Features | PowerBoost function, Automatic timer |
| Height (cm) | 44 cm |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Additional Information | The Power requirement is 3.7kW |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Key Feature 1 | PowerBoost function |
| Key Feature 2 | Automatic timer |
| Product Dimensions | 44cm x 59cm x 52cm |
| Product Type | Hob |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Number of Power Levels | 15 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Grade | -1 |
| Hard Wired | Yes |
| Induction Hob | Yes |
| Expired Status | No |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Stock Available From Date | -999 |
